Czy olej napędowy ma datę ważności?

stacja paliw

Olej napędowy jest jednym z popularniejszych surowców napędowych. Służy do zasilania samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także niektórych wózków widłowych i maszyn budowlanych. Można go kupić na większości stacji benzynowych. Czy olej napędowy ma datę ważności? Jeśli tak, to ile ona wynosi?

Jak długo można przechowywać olej napędowy?

W skład oleju napędowego wchodzą estry etylowe kwasów tłuszczowych. To biokomponenty, które mają ograniczony termin ważności. Jeśli są przechowywane zbyt długo, mogą zacząć się wytrącać.  Pierwsze oznaki utleniania pojawiają się niekiedy już po 3 miesiącach od zatankowania paliwa.

Niektóre osoby preferują kupowanie oleju napędowego w ilościach hurtowych. To popularna praktyka m.in. wśród właścicieli zakładów przemysłowych czy firm z branży budowlanej. W takich przedsiębiorstwach korzysta się z różnych maszyn zasilanych właśnie tym paliwem. Jeśli zamawiasz olej napędowy w ilościach hurtowych, pamiętaj, by zużyć go w ciągu maksymalnie kilku miesięcy. Pomagamy dobrać klientom objętość zamówionego paliwa do rzeczywistego zapotrzebowania.

Dodatkowe czynniki wpływające na ważność oleju napędowego

Producenci oleju napędowego zakładają, że po 6 miesiącach substancja ta nie nadaje się do użytku. Czasem moment ten nadchodzi szybciej. Może to wynikać z faktu, że w zbiorniku z paliwem często gromadzi się woda, która przyspiesza proces rozwarstwiania. W jego wyniku olej znajdujący się na górze może zyskuje inne właściwości niż ten na dole. Rozwiązaniem problemu może być regularne mieszanie substancji, choć nie zawsze chroni ono przed wytrącaniem zanieczyszczeń. Co więcej, w oleju napędowym z czasem mogą pojawić się bakterie beztlenowe, które prowadzą do jego gnicia. Korzystanie z takiego paliwa może uszkodzić silnik.

Wróć do bloga