Jak długo można przechowywać olej napędowy?

mężczyzna tankuje samochód

Aby samochód mógł działać prawidłowo przez długi czas, konieczne jest stosowanie wysokiej jakości środków eksploatacyjnych. Wśród nich można wyróżnić m.in. olej napędowy. Jak wiele innych substancji tego typu, ma on długi termin przydatności do użytku. Z czasem jednak traci swoje właściwości. Jak długo można przechowywać olej napędowy? Dlaczego warto zużyć go w konkretnym terminie?

Jak długo można przechowywać olej napędowy?

Olej napędowy może być przechowywany przez długi czas, ale z jego upływem traci swoje właściwości. W przypadku substancji mineralnych jest to okres 5 lat. Preparaty syntetyczne można trzymać nawet przez 10 lat. Takie zasady dotyczą jednak tylko olejów fabrycznie zamkniętych. Po otwarciu dociera do nich tlen, który może spowodować szybszą utratę cennych właściwości.

Wiele osób samodzielnie nalewa oleje napędowe do własnych pojemników. Z takich substancji nie można korzystać dłużej niż przez 2 lata. Nie są one bowiem zapakowane fabrycznie, a do wnętrza pojemnika w trakcie nalewania oleju mogły dostać się różnego rodzaju zabrudzenia. Warto oznaczać butelki, w których umieszczasz substancje płynne. W ten sposób będziesz wiedzieć, do kiedy konieczne jest zużycie oleju napędowego.

Dlaczego nie powinno się używać oleju napędowego po terminie?

Z biegiem czasu olej napędowy traci swoje właściwości. Wielu producentów nie umieszcza na butelkach terminu przydatności takich substancji, ale nie oznacza to, że są one bezterminowe. Po upływie zbyt długiego czasu olej napędowy może powodować problemy z zachowaniem właściwej temperatury i czystości silnika. Korzystanie z substancji o nieodpowiednich właściwościach może więc doprowadzić do usterek i konieczności wymienienia drogich elementów konstrukcji auta.

Nie warto więc kupować bardzo dużych ilości oleju napędowego na zapas. Lepszym pomysłem jest uzupełnianie braków na bieżąco. Można to zrobić na stacjach benzynowych, które oferują stałą współpracę z firmami z branży transportowej. Takie przedsiębiorstwa codziennie zużywają ogromne ilości oleju napędowego, a więc kupują go w większych nakładach.

Wróć do bloga