Olej napędowy czy beznyna?

paliwo

Samochody dostępne na rynku są zasilane wieloma surowcami. Zazwyczaj jest to benzyna lub olej napędowy. Substancje te znacznie się od siebie różnią, dlatego wybór odpowiedniej bywa problematyczny. Olej napędowy wykorzystuje się w silnikach Diesla, a benzynę – w benzynowych. Która z tych substancji jest bardziej ekonomiczna i pozwala na zachowanie odpowiednich osiągów pojazdu?

Olej napędowy i benzyna – różnice

Olej napędowy różni się od benzyny przede wszystkim liczbą cetanową i gęstością energetyczną. Są one wyższe, dlatego ten surowiec stosuje się w silnikach wysokoprężnych oraz o zapłonie samoczynnym. Benzyna jest obecnie produkowana w taki sposób, by ograniczać emisję dwutlenku węgla. Wydobywanie oleju napędowego jest bardziej szkodliwe dla środowiska, ale substancja ta często okazuje się bardziej ekonomiczna. Wybór właściwego rozwiązania zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zamierzasz korzystać z pojazdu.

Co wybrać – olej napędowy czy benzynę?

Jeśli korzystasz z samochodu tylko w trakcie dojazdów do pracy i krótkich tras, najlepiej sprawdzi się benzyna. Olej napędowy jest natomiast dobrym wyborem w przypadku dłuższych przejazdów. Wówczas możliwe jest uzyskanie niskiego spalania, a co za tym idzie – oszczędności pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że silniki Diesla potrafią być problematyczne zwłaszcza zimą, kiedy to temperatura spada poniżej zera. Znacznie łatwiej jest wówczas odpalić samochód napędzany benzyną.

Samochody z silnikiem Diesla zwykle są droższe, ale pozwalają na oszczędzanie każdego dnia w ciągu ich eksploatowania. Nie jest jednak wskazane ich kupowanie w przypadku osób, które pokonują tylko krótkie trasy. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje postawienie na silnik benzynowy. Takie auta są tańsze, ale generują wyższe koszty związane z tankowaniem. Alternatywą dla wielu kierowców są współczesne auta hybrydowe i elektryczne, a także te z instalacją gazową. Opcji jest wiele, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór.

Wróć do bloga