Olej napędowy - jakie substancje wchodzą w jego skład?

tankowanie

Olej napędowy jest wykorzystywany do zasilania samochodów osobowych, ciężarowych, a także maszyn rolniczych, wózków widłowych czy urządzeń budowlanych. W jego skład wchodzą odpowiednie substancje, zapewniające energie silnikom wysokoprężnym. Z czego dokładnie składa się olej napędowy? Jak wybrać wysokiej jakości paliwo stworzone z myślą o silnikach Diesla?

Czym jest olej napędowy?

Olej napędowy, na polskich stacjach benzynowych określany oznaczeniem ON, jest paliwem wykorzystywanym do zasilania pojazdów o wielu zastosowaniach. Taka substancja jest dostępna w kilku wariantach. Takie paliwa są określane symbolami:

  • XTL,
  • B10,
  • B7.

B oznacza wykorzystanie biodiesla w produkcji oleju napędowego. Liczba wskazuje na jego zwartość w mieszance. XTL to natomiast symbol stosowany w przypadku odmian oleju napędowego wytwarzanego z innego surowca niż ropa naftowa.

Skład oleju napędowego

Olej napędowy to mieszanina węglowodorów parafinowych, aromatycznych i naftenowych. Powstają one w procesie destylacji ropy naftowej. Dokładny skład oleju napędowego zależy od metod jego pozyskiwania oraz pochodzenia. Zwykle jednak paliwo to cechuje się dużą zawartością siarki. Jednak trzeba pamiętać, że im mniejsza ilość tego pierwiastka w paliwie, tym lepsza jakość gotowego oleju napędowego.

Olej napędowy potocznie jest określany jako Diesel. W ostatnim czasie na rynku znaleźć można także biodiesel, czyli paliwo powstające nie z ropy naftowej, a oleju roślinnego. Taka substancja różni się składem od tradycyjnego Diesla. Nie zawiera ona składników pochodzących z ropy naftowej. Dodaje się ją do oleju oznaczanego jako B10 i B7.

Dobry olej napędowy powinien być przede wszystkim wydajny. Zanim zakupisz paliwo w większych ilościach, wskazane jest sprawdzenie jego jakości. Często na zamówienie oleju napędowego w dużych nakładach decydują się przedsiębiorstwa. Jest to bowiem substancja powszechnie wykorzystywana do zasilania maszyn przemysłowych i rolniczych, a także samochodów dostawczych, ciężarowych lub osobowych.

Wróć do bloga